четвер, 17 грудня 2020 р.

ЗНО 2021

 

Рекомендації щодо підготовки випускників до проходження ЗНО

Пам’ятка для батьків

v Оберігайте свою дитину від надмірної тривожності, адже це може негативно вплинути на проходження тестування. Дитині завжди передається хвилювання батьків, однак через брак життєвого досвіду впоратися з ним їй значно складніше. Тож станьте для неї прикладом урівноваженості та впевненості.

v Підтримуйте впевненість дитини у власних силах, частіше хваліть, підбадьорюйте. Адже страх припуститися помилки підвищує ймовірність реально помилитися під час тестування.

v Стежте за самопочуттям дитини та графіком її навчання, аби вчасно запобігти перевтомі.

v Стежте за раціоном харчування дитини, адже під час інтенсивного розумового напруження організм, що росте й розвивається, потребує поживних речовин і збалансованого комплексу вітамінів. Лікарі радять вживати більше риби, сиру, горіхів та кураги, які стимулюють роботу головного мозку.

v Допоможіть дитині навчитися орієнтуватися в часі та правильно його розподіляти. Тоді вона вмітиме концентруватися протягом усього тестування. Це сприятиме її спокою й позбавить від зайвої тривожності. Напередодні іспиту забезпечте дитині повноцінний відпочинок.

ЗНО 2021

 

Поради щодо підготовки та проходження ЗНО


Пам’ятка для випускників

Послідовність підготовки до ЗНО

·        Розробіть план підготовки до ЗНО: визначте обсяг роботи на кожен тиждень, день. Заплануйте, коли саме ви вивчатимете той чи інший розділ, тему. Починайте з найцікавішої теми – це допоможе звикнути до режиму роботи.

·        Після кожної години занять обов’язково робіть перерву на 10 хвилин, а після 2-3 годин роботи необхідно збільшувати час відпочинку. Напередодні складання ЗНО обов’язково виспіться та відпочиньте.

·        Заздалегідь підготуйте все необхідне в день тестування.

Засвоєння та систематизація навчального матеріалу

·        Задля того щоб швидше та легше засвоїти велику кількість матеріалу, складіть план, намалюйте схему або напишіть конспект, доберіть приклади з практики.

·        Випишіть основні дати, визначення, формули тощо на окремий аркуш та прикріпіть його туди, куди найчастіше спрямований ваш погляд.

·        Намагайтеся зрозуміти нову інформацію, а не запам’ятати її суто механічно.

·        Не вивчайте новий матеріал безпосередньо перед іспитом, аби не забути раніше засвоєне. За два тижні до тестування займайтеся лише повторенням та закріпленням раніше вивченого матеріалу.

·        Прагніть до гарного результату. Не налаштовуйтесь на те, що можете не впоратися із якимось завданням. Будьте впевнені у власних силах та знаннях.

Поведінка під час ЗНО

·        Виходячи з дому, переконайтеся, що ви взяли вся необхідні речі. Не запізнюйтеся до пункту тестування.

·        Під час тестування дотримуйтеся правил поведінки, передбачених процедурою ЗНО.

·        Під час роботи над тестом будьте максимально зосередженими.

·        Стежте за часом і раціонально розподіляйте його.

·        Будьте уважними під час оформлення бланків відповідей.

Сумлінно навчайтеся, зберігайте спокій і вдачі вам на цьому нелегкому шляху!

пʼятниця, 4 вересня 2020 р.

 Ось і настало таке довгоочікуване 1 вересня! Вчителі зустріли своїх учнів, учні нарешті зустрілися зі своїми друзями після тривалої перерви. Тільки теперь все це відбулося у новій реальності. 

Сьогодні ми всі стикнулися з новими життєвими правилами, яких потрібно дотримуватися заради збереження свого здоров'я і здоров'я своїх рідних людей і якщо дорослому карантинні обмеження здаються зрозумілими і логічними, дитині набагато важче пояснити "чому саме так"?

Тож, пропоную Вам, ознайомитись з деякими порадами про те, як пояснити дитині що таке "корона-вірус":

1. Не панікуйте. Як відомо, дитина практично завжди транслює те, що відбувається з батьками. Певна річ, якщо Ви чогось боїтеся і дитина буде відчувати страх. В першу чергу, ознайомтися з достатньою кількістю інформації по даній темі та розвійте Ваші страхи.

2. Встановіть нові життєві правила на час карантину. Показуйте на власному прикладі як важливо дотримуватися нових правил.

3. Неуникайте запитаннь дитини про вірус. Розмовляйте відверто та щиро зі своїми дітьми навіть на тему вірусу, але намагайтеся пояснити просто і не використовуючи занадто складну термінологію. 

4. Виконуйте вправи для релаксу після важкого робочого дня. Це допоможе не тільки дитині, але і Вам, розслабитися, відпустити тривожні думки і цікаво провести час разом. 

5. І наостанок, розкажіть дитині як важливо ретельно мити руки, не тільки зараз, але і завжди, бо під час дня ми торкаємося різних поверхонь, на яких "живуть" мікроби.

https://youtu.be/ClEV-4IU89Y

Цікавий експеримент, який варто показати дітям. його основною метою є "показати" дітям віруси. Роль вірусів зіграють дрібні блискітки. Перед експериментом діти змащують руки кремом — так блискітки краще прилипають до шкіри. Далі діти з «вірусами» на руках вітаються за руку з дітьми із чистими руками, торкаються обличчя «зараженими» пальцями. Усі бачать, як блискітки лишаються на чистій шкірі дітей. Потім діти швидко миють руки водою і бачать, що блискітки не змилися. Наступний крок — діти ретельно миють руки із милом, гарно труть долоні і тильні сторони, ділянки між пальчиками, рахуючи до 20. Нарешті руки чисті від «вірусів», а діти розуміють, як саме інфекція потрапляє в організм людини і як можна себе від неї захистити.

четвер, 11 червня 2020 р.

Веселі ігри для розвитку навичок спілкування

Вашій дитині важко знаходити спільну мову з однокласниками? Вона не може розуміти емоції за невербальними сигналами? Через слабо розвинені навички комунікації вона стала гірше вчитися в школі? Спробуйте розвинути в неї відсутні навички за допомогою ігор.


Дослідження показують, що більш товариські діти показують кращу успішність, ніж їх замкнуті однокласники. Але як навчити дитину спілкуватися? Найкраще це робити за допомогою веселих ігор та вправ.
Пропонуємо десять веселих ігор, які допоможуть дитині розвинути навички спілкування.
Гра № 1. Презентація. Ця гра, безумовно, сподобається дитині. Запропонуйте їй виступити перед родичами. Вона може продемонструвати їм свої вироби або прочитати вірші. Чим швидше вона навчиться вільно говорити на публіку, тим краще. Це допоможе їй упоратися зі страхом публічних виступів, який часто зустрічається в дітей.
Гра № 2. Що відбувається на картинці? Гра добре розвиває комунікативні навички дитини. Запропонуйте їй у деталях описати, що вона бачить на зображенні: кольори, людей, дії тощо. Старші діти можуть уявити, що відбувалося до цього, що станеться далі. Дана гра розвиває уяву й логічне мислення дитини.
Гра № 3. Закінчіть історію. Почніть історію й запропонуйте дитині її закінчити. Якщо вона ще маленька, розкажіть лічилку, запропонуйте придумати інше її закінчення. Дана гра добре розвиває словниковий запас дитини.
Гра № 4. Імпровізація. Напишіть на аркушах паперу кілька тем, які цікавлять дитину. Покладіть їх у коробку. Запропонуйте їй узяти одну записку й кілька хвилин говорити на дану тему. Згодом малюк навчиться говорити на більш складні теми.
Гра № 6. Придумай історію. Дитина любить придумувати історії більше, ніж слухати. Перед початком гри розкажіть їй коротко зміст будь-якої книги. Потім покажіть дитині кілька ілюстрацій з книги. Запропонуйте їй розташувати картинки підряд. Коли вона зробить це, попросіть розповісти історію за картинками.
Гра № 6. Емоційні шаради. Напишіть на картках назви емоцій: щастя, смуток, злість, нудьга, страх та інші. Запропонуйте дитині взяти картку й, не кажучи ні слова, зобразити емоцію. Ця гра особливо корисна для дітей, які погано розпізнають емоції за виразом обличчя.
Гра № 7. Зміна лідера. Гра вчить дітей звертати увагу на невербальні сигнали. Одна дитина грає роль лідера, стає в центр кола. Вона робить якусь просту дію, наприклад, плескає в долоні або тупотить ногою. У той же час вона зображує якусь емоцію: посміхається, хмуриться тощо. Усі в колі повинні повторити дії лідера. Потім лідер повинен знайти собі заміну й подати знак: підморгнути або кивнути. Лідер змінюється, і тепер усі повинні повторити дії нового лідера.
Гра № 8. Телефон. Це класична гра на комунікацію. Діти стають у коло. Перший гравець пошепки вимовляє фразу на вухо другому. Почута фраза передається по ланцюжку. Після цього перший гравець вимовляє фразу, яку він передав другому, а останній – почуту фразу. Найчастіше ці фрази відрізняються одна від однієї.
Гра № 9. Двадцять запитань. Ця гра вчить дитину ставити прямі запитання. Гравці сідають у коло, один сідає в центрі кола. Хто сидить у центрі, повинен загадати людину, місце або предмет, а решта гравців – вгадати його. Гравці можуть поставити дитині, що в центрі кола, 20 запитань, на які можна відповісти «так» або «ні». Якщо після 20 запитань ніхто не зможе вгадати задуманий предмет, дитина в центрі кола вважається переможцем.
Гра № 10. Вгадай предмет. У цю гру грають від 5 до 7 осіб. Одному гравцеві зав'язують очі, він стає в кутку. Виберіть предмет, який необхідно вгадати. Решта гравців повинні по черзі називати ознаки цього предмета. Гравець із зав'язаними очима при цьому може ставити запитання. Ця гра вчить дитину описувати предмети.
Ігри на комунікацію – ефективний спосіб навчити дитину чітко й лаконічно висловлювати свої думки. Подібні ігри також добре допомагають зміцнити зв'язок з дитиною.

вівторок, 19 травня 2020 р.

Кінезіологія

Навчальна кінезіологія – це дуже проста та дієва методика. Виконання відповідних вправ не займе багато часу і неодмінно сподобається дітям! Особливо, якщо мова йде про початкову школу. Втім, такі вправи будуть корисними і більш старшим школярам, і самим вчителям.

Як це працює?

Кінезіологія – здоров’язберігаюча технологія. Використовуючи її, ви зможете допомогти дітям зняти емоційне та фізичне напруження, а заразом ще й забезпечити такі процеси:
  • синхронізацію роботи півкуль мозку;
  • покращення зорово-моторної координації;
  • формування просторового орієнтування;
  • стимулювання інтелектуального розвитку тощо.
Секрет такої ефективності полягає у тому, що спеціальні вправи позитивно впливають на неокортекс – нову кору мозку, яка відповідає за когнитивні процеси, раціональну обробку інформації, мову, логіку тощо. Тобто, коли новоутворена кора мозку працює на повну силу, підвищується ефективність навчання.
Звучить все це дуже науково, але насправді все просто. Фактично кінезіологія – це спеціальні фізичні вправи, до того ж здатні поліпшити роботу мозку. Кінезіологічний комплекс включає такі види вправ як окорухові, дихальні, тілесні, для релаксації та розвитку дрібної моторики. Розглянемо найцікавіші з них.

Лобно-потиличний обхват

Допомагає зосередитися та налаштуватися на навчальний процес, тому чудово підходить для виконання на початку навчання. Попросіть дитину сісти рівно, а потім покласти одну долоню на лоба, іншу – на потилицю. Потім треба заплющити очі, сконцентруватися на майбутньому занятті та зробити кілька глибоких вдихів-видихів.

Слон

Цікава вправа, яка допоможе підняти настрій та розслабитися. Запропонуйте дітям стати та нахилити голову до лівого плеча. Далі треба:
  • витягнути руку (ніби хобот слона);
  • почати малювати нею горизонтальну вісімку від центру зорового поля і вгору проти годинникової стрілки;
  • очима треба пильно стежити за кожним рухом пальців.
Вправа виконується повільно, по 3-4 рази кожною рукою.

Ковпак мудреця

Ця вправа загострює слух, покращує рівновагу, одночасно підвищуючи розумові та фізичні здібності. Виконувати її діти можуть стоячи чи сидячі:
  • голову треба тримати прямо, але шия та підборіддя при цьому мають бути розслаблені;
  • треба взятися за вуха так, щоб великий палець опинився з тильного боку, а всі інші – попереду;
  • виконується масаж вух зверху донизу, а дійшовши до мочки, м’яко масажується і вона.
Вправа повторюється чотири рази.

Сова

Цю вправу можна виконувати під час занять для зняття напруження. Вона стимулює приток крові до головного мозку та сприяє поліпшенню уваги. Станьте перед дитиною та запропонуйте їй повторювати за вами наступні рухи:
  • праву руку покладіть на лівий м’яз між шиєю та плечем;
  • стисніть м’яз та починайте поволі повертати голову зліва направо;
  • потім починайте рух в зворотній бік;
  • губи складіть трубочкою і на видиху вимовляйте «ух!»;
  • поміняйте руку, поклавши її на правий м’яз та повторіть вправу.

Дзеркальне малювання

Ця вправа здатна зняти напругу з рук та очей, а також допомагає синхронізувати роботу півкуль мозку, що помітно збільшує ефективність його роботи.
Покладіть на стіл перед дитиною чистий аркуш та попросіть її взяти в кожну руку по олівцю. А потім можна починати малювати обома руками дзеркально-симетричні малюнки: цифри, літери, квіточки, будь що! 
Такі вправи дуже подобаються дітям.

Основні вікові кризи дитини

Одна з особливостей дорослішання дитини – вікові кризи, тобто проблемний перехід дитини від одного вікового періоду до іншого.
Криза віку – це період, в який кількість отриманих раніше знань та досвіду переходять в якість майбутнього життя.

Психологи виділяють 6 криз дитячого віку
Криза новонароджених
Можна сказати, що дитина народжується в кризі, оскільки вона змінює внутрішньоутробне існування на самостійне життя поза материнським організмом. Малюкові потрібно звикнути до нового типу дихання та харчування, до світла, звуку. Період адаптації триває 1-2 місяці.
Криза одного року або дитинства
Криза дитинства пов’язана з тим, що дитина вчиться ходити та говорити. Тепер їй доступний більший простір для дослідження та з’являється перше прагнення все робити самостійно.
Криза 3 років або період “я сам”
Малюк протиставляє себе дорослим, показуючи, що він – самостійна людина. Він намагається зрозуміти своє «я» та формує свої внутрішні позиції. Дітям в цей період властиві негативізм, свавілля, упертість, знецінення, деспотизм.
Криза 7 років або криза дитинства
У цьому віці дитина прагне нових соціальних контактів, починає орієнтуватися на зовнішню оцінку, втрачає дитячу безпосередність та наївність. Головні прояви кризи – манірність та химерність поведінки, кривляння, певна дивність та незрозумілість вчинків.
Підліткова криза
Найскладніша та найяскравіша криза. Обумовлена розбіжністю темпів розвитку біологічного, соціального та психічного. Іноді «симптоми» перехідного віку з’являються у 10 років, іноді – в 13-17. Прояви підліткової кризи: емоційна нестійкість, прагнення до незалежності та спілкування з однолітками, конфлікти з батьками.
Криза 17 років, криза юності
Як правило, виникає на порозі нового життя, тобто напередодні закінчення школи. У зв’язку з усвідомленням своєї відповідальності за майбутній вибір для молодих людей характерні підвищена тривожність та нервозність.
Доросла людина часто залишається один на один зі своїми проблемами перехідного віку, а дитині потрібна допомога найближчих та рідних людей, щоб подолати ці непрості періоди.
Не потрібно боятися дитячих вікових криз. Трохи терпіння та належної уваги до дитини, і ви разом пройдете ці критичні точки без особливих потрясінь.

10 вправ для покращення пам'яті


1. Візуалізація
Суть вправи у тому, що ви маєте створити для себе предмет меблів, який буде допомагати вас запам’ятовувати інформацію.
Уявіть собі комод. У нього двоє дверей спереду, три висувних ящички, дві відкриті полички зверху. Вам треба уявити цей комод максимально чітко, його колір, текстуру та розміри. Тепер у нього можна класти спогади. Наприклад, вам треба запам’ятати континенти на географію від найбільшого до найменшого: Азія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Європа, Австралія. Уявіть як ви кладете маленькі сувенірні моделі у різні відсіки свого комоду: частину Китайської стіни у верхній ящик, під ним Статую свободи, під нею бразильську статую Ісуса і так далі. Уявляйте усі моделі по черзі і запам’ятовуйте у який ящик ви їх кладете. Можете уявити самих себе, коли ви складаєте ці сувеніри, уявіть який звук вони видають, коли ви їх кладете. Потім закрийте список континентів і відкрийте у голові свій комод. Що ви побачите?

2. Номери авто
Спробуйте запам’ятати номери трьох авто, що проїхали повз вас. Повторіть ці номери через 10 хв. З часом збільшуйте кількість автомобілів.

3. Чек у супермаркеті
Отримавши чек у магазині, додайте вартість окремих покупок і перевірте загальну суму. Спробуйте за годину перерахувати усі товари, які ви купили і їх вартість.

4. Актори у серіалі
Запам’ятайте і запишіть з пам’яті прізвища акторів в улюбленому серіалі. Коли дивитиметесь наступну серію, перевірте чи правильно всіх згадали.

5. Звичний стан речей
Спробуйте робити звичайні речі по-іншому: знайдіть інший маршрут додому від школи чи роботи, хоча б раз на день змінюйте робочу руку (наприклад, навчіться чистити зуби лівою, а не правою рукою).
6. Іноземні мови
Запам’ятовуйте по 3-4 слова на день з будь-якої іноземної мови. Якщо ви складаєте англійську чи іншу іноземну мову на ЗНО, то варто збільшити цю кількість до 10 слів на день.

7. Слова пісень
Знайдіть слова своїх улюблених пісень і вивчіть їх. Кожного разу, коли чуєте пісню, яку вивчили, підспівуйте чи промовляйте про себе її слова. Краще, щоб пісні були іноземною мовою — так ви не лише натренуєте пам’ять, а й краще вивчите мови.

8. Фотографічна пам'ять (метод Айвазовського)
Іван Айвазовський — великий художник-мариніст, який міг у своїй уяві зупинити рух хвилі і перенести його на полотно. Щоб досягнути такого ефекту, художник дуже багато спостерігав за морем.
Щоб тренуватись за методом Айвазовського, вам треба протягом 5-ти хвилин дивитись на предмет, пейзаж або людину. Заплющити очі і подумки відтворити кольоровий образ цього предмета настільки точно, наскільки це можливо. Для покращення результатів від тренування, можете цей предмет намалювати.

9. Вірші
Вивчення на пам'ять віршів добре тренує ваш мозок. Поставте собі за мету вивчити усі вірші, які входять у програму ЗНО з української літератури. Наприклад, по одному на тиждень. Старайтесь при вивченні зрозуміти сенс вірша, подумати над прийомами, що використовував автор.

10. Підслуховування
Це чи не найцікавіша вправа, яку теж можна робити щодня. Коли ви йдете по вулиці або їдете у громадському транспорті, спробуйте почути та утримати в голові розмову незнайомих вам людей. Потім відтворіть цю розмову у себе в голові з потрібною інтонацією, уявляйте обличчя людей, які говорили. Це розвиває аудіальну пам'ять і полегшить вам запам’ятовування великих масивів інформації на слух.
Удачі в розвитку пам'яті!

7 корисних порад для боротьби зі стресом

Багато людей сьогодні страждають від стресу. Сучасний спосіб життя стає все більш напруженим і це часто призводить до психологічних негараздів. На щастя, від них існує багато засобів. Ось 7 практичних порад для боротьби зі стресом.

1. Глибоке дихання проти поверхневого дихання

Глибоке дихання може допомогти знизити стрес та забезпечує мозок киснем, що допомагає йому сконцентруватись. Більшість людей не вміють дихати глибоко і тому дихають поверхнево, що може призвести до гіпервентиляції.
Покладіть руку на живіт, живіт має бути у звичайному положенні. Потім глибоко вдихніть і дивіться, як піднімаються ваш живіт та груди.
Кожного разу, коли ви робите це, думайте про якийсь аспект вашого дихання: про розширення легень з повітрям, про саме повітря, що проходить через ніздрі. Затримайте повітря протягом трьох секунд, а потім видихайте через рот. Виконуйте по п’ять підходів глибокого дихання три рази на день і це значно знизити рівень стресу.
Багато людей приймають глибоке дихання як щось само собою зрозуміле. Це є невід’ємною частиною боротьби зі стресом, якою не можна нехтувати. І найголовніше – це те, що ви даєте вашому розуму щось, на чому він може сконцентруватись замість того, щоб сконцентруватися на стресі. Глибоке дихання однозначно відволікає.

2. Релаксація м’язів

Дуже важливо повільно напружувати, а потім розслабляти групу м’язів на ваш вибір. Це дозволяє домогтися двох цілей: природно, розслабляти м’язи, що напружуються від стресу, а також ви відволікаєтесь від поганих думок і допомагаєте мозку сконцентруватись на чомусь іншому.
Розтягуйте групи м’язів. Напружте їх на п’ять-десять секунд, а потім розслабте. Ви можете робити цю вправу з різними м’язами. Ви самі обираєте, на яких м’язах зосередитись. Наприклад, почніть з ніг та щиколоток, потім розтягніть та напружте зап’ястя, руки та плечі. В останню чергу зосередьтесь на шиї та обличчі.
Протягом ранку або в другій половині дня, ляжте на спину рівно, схрестіть праву ногу над тілом і повертайте стегна так, щоб коліна торкались підлоги. Повторіть те саме з ногою. Ви також можете підтягнути коліна до грудей тощо.

3. Поєднайтеся із землею


дівчина біля моря

Якщо ви будете сидіти і непокоїтися через стрес, сподіваючись, що він пройде сам собою, стане лише гірше. Хитрість полягає в землі. Уявіть, що ви робити якусь реальну діяльність, що повертає вас знову до реальності.
Це нагадає вам, що ви в порядку, дозволить розвіятись, займаючись справами по дому, наприклад, прибиранням, пранням білизни, складанням речей у шафі і т.д. Також можна почитати щось або подзвонити друзям. Або, спробуйте стиснути м’яч-антистрес або інший об’єкт у руці, щоб зосередитись. 

4. Заміна думок

Методи заміни існують досить давно, і правда в тому, що вони працюють лише тоді, коли ви знаєте, як їх використовувати. Всякий раз, коли ви відчуваєте негативні думки, що спричиняють стрес, скажіть собі «стоп». Запишіть їх, а потім замініть альтернативною думкою.
Альтернативні думки – прості, більш раціональні думки, які приносять вам більше миру. Вони допоможуть вам побачити більш широку картину.
Наприклад, якщо ви думаєте, що вас можуть звільнити з роботи, тому що недавно ви запізнились на дуже важливу зустріч, припиніть про це думати і замініть цю думку більш раціональною: “Я – лише людина і рух машин не завжди можна передбачити. Моя самооцінка не погіршиться від того, що я неідеальний працівник”.

5. Керовані образи

Заплющте очі та спробуйте подумати про безпечне місце, що уособлює мир та спокій. Це може бути ваш дім, пляж, ліс або присутність коханої людини чи домашнього улюбленця. Що ви чуєте, бачите, які запахи відчуваєте? Занурюйтесь у деталі цієї картинки, доки не відчуєте, як стрес спадає. Практикуйте це двічі на день.

6. Прийміть тривогу

Прийняття симптомів стресу – це перший крок до звільнення від нього. Прийміть те, чого боїтеся і погляньте на негативні думки, що володіють вами. Вони небезпечні чи дискомфортні?
В більшості випадків, стрес виникає тоді, коли ви очікуєте, що в майбутньому станеться щось погане і починаєте панікувати через те, що ще не сталося, або не станеться взагалі. Не думайте, що лише через те, що у вас стрес, має бути якась прихована небезпека. Стрес спотворює ваші думки і змушує вас так думати.

7. Фізичні вправи для боротьби зі стресомкатання на велосипеді допомагає боротися зі стресом

Всі знають, що фізична активність сприяє виробленню ендорфінів, які відповідають за підвищення здатності мозку покращувати емоційний стан та почуватись краще.
Фізична активність – це не лише інтенсивні кардіо навантаження або відвідування спортзалу по три години щодня. Це лише означає, що ви маєте бути якомога більш активними, наприклад ходити по 15-30 хвилин раз або два на день.
Також, це можуть бути кардіо навантаження, такі як катання на велосипеді, коротка, але швидка ходьбаЧим більш активні ви, тим краще ви почуватиметесь. 

пʼятниця, 8 травня 2020 р.

Психологічні ігри для всієї родини

 Ігри для дітей від 2 до 6 років


Гра «Долоньки»
На трьох аркушах паперу обведіть долоньку дитини. Разом з дитиною розфарбуйте долоньки в червоний, зелений і жовтий колір. Коли ви показуєте долоньку червоного кольору, дитина повинна стояти на місці, не рухаючись. Показуєте жовту — говорити пошепки і ходити навшпиньки, зелену — голосно кричати і швидко бігати. Чергуйте долоньки. Гра навчає вольовій регуляції, розвиває увагу, а також сприяє виходу накопичених емоцій. Потім міняйтеся місцями. Дитині буде дуже цікаво «покомандувати» вами.

Гра «обзивалки»
Передаючи м’яч, називайте один одного «обзивалками». Це можуть бути фрукти або овочі: «Але ж ти й буряк» або «Ну ти й лимон». Гра знімає агресію і дозволяє її виплеснути в прийнятній формі. Злість на батьків є завжди, адже вони лають, забороняють, не розуміють. Такою грою ви даєте свій дозвіл на злість і приймаєте її, а це найкраща профілактика психологічних і навіть фізичних захворювань.

Конкурс «Хвальків»
Є два варіанти хвастощів: собою і сусідом поруч. Щовечора, вихваляючись собою, коли сім’я збирається разом, можна підвищити самооцінку, сформувати довірчі відносини і просто дізнатися, як пройшов день. Вихваляючись один одним, ми нагадуємо, що цінуємо і любимо в своїх рідних, вчимо уважно ставитися один до одного. Наприклад: «Ти сьогодні був дуже швидким, коли збирався до школи». Або «Я дуже радий, що ти такий добрий / сміливий тощо».

Гра «Хованки»
У маленькій квартирі можна ховати іграшку. Така гра дуже корисна в період відокремлення дітей від батьків: криза 3-х років, адаптація в дитячому садку і школі, підлітковий період. Програючи в грі, діти трансформують досвід і почуття в свою психічну реальність, а потім втілюють в життя.

Гра «Жмурки»
Із зав’язаними очима необхідно зловити будь-якого члена сім’ї та назвати його. Ця гра сприяє виходу накопичених емоцій, згуртованості, тактильному контакту.

Гра «Пліт»
Всі пливуть на кораблі. Раптом — корабельна аварія. Всім потрібно розміститися на маленькому плоту (килимку або квадратику із позначенням меж) і вирішити, що робити далі. Ця вправа спрямована на підвищення згуртованості в сім’ї. Головне, дайте можливість «писати сценарій» дитині, а ваше завдання — коригувати її (подавати руку при бажанні «випасти в море», вирішувати конфлікти, формувати навички виходити зі складних ситуацій, стимулювати фантазію).

Ігри для дітей від 6 до 14 років

Своє улюблене проведення часу діти цього віку також можуть знайти і в іграх, перерахованих вище і навпаки.

Гра «Плутанина»
Оптимальна кількість гравців — чотири. Троє беруться за руки і заплутуються, пролізаючи крізь руки і ноги один одного. Четвертий виходить за двері, а потім повертається, щоб розплутати. Ті, хто розплутують, змінюються по черзі. Якщо вас в родині троє, то розплутатися можете і самостійно. Повірте, це не так вже й просто … Ця гра сприяє фізичному контакту, який вкрай необхідний дітям для психічного розвитку, особливо тим, хто його не дуже любить або вже виріс з віку обнімашок.

Гра «Боулінг»
Набори для гри продаються в дитячих магазинах, але грати можна чим завгодно. Кеглями можуть бути книги, які легко падають практично від будь-якого м’ячика. Ця гра сприяє самоконтролю і, як всі змагальні ігри, вчить програвати. Підбадьорюючи і допомагаючи, в грі з батьками діти проживають свої невдачі і готуються вступити в доросле конкурентне життя.

Гра «Крокодил»
По черзі необхідно показати (без слів) тварину, а в старшому віці — абстрактне поняття або емоцію. Всім знайома гра вчить спілкуванню, підвищує самооцінку, уважність, стимулює фантазію, збільшує словниковий запас.

Гра «Сімейна історія»
По колу кожен пропонує одну пропозицію, щоби вийшла страшна історія (весела або фантастична). Отриману історію можна розіграти в ролях. В оповіданні, як і в житті, у вас різні події, але загальна сімейна історія.

Гра «Істина або брехня»
Кинувши м’яч, задаємо питання одному з членів сім’ї. Потрібно відповісти: «правда чи брехня». Якщо учасник дає правильну відповідь, право запитувати переходить до нього. Залежно від ствердження гра може бути навчальною, згуртовуючою і розслаблюючою. Хочете вивчити столиці, запитуйте: «Чи правда, що столиця Казахстану — Астана?» Між вами непорозуміння: «Чи правда, що я на тебе ображаюся / засуджую / не люблю?». Хочете поговорити про секс, але не знаєте як: «Правда, що єдиний ефективний спосіб запобігти вагітності — презерватив?» (для запобігання конфузу у дитини, питання може задати мама татові, але дитина обов’язково отримає важливу для неї інформацію).

Гра «Хто я»
Кожен з гравців пише на маленькому аркуші паперу ім’я літературного персонажа / актора / героя мультфільму і передає іншому так, щоб ніхто не бачив. Листочок тримаємо на лобі. В результаті гравець бачить імена всіх, крім свого. Гравці по черзі починають задавати оточуючим навідні запитання. Питання повинні бути такими, щоб на них можна було відповісти «Так» або «Ні». Гра сприяє комунікації, фантазії, уважності.

Гра «Загальний малюнок»
На аркуші паперу кожен член сім’ї малює будь-який елемент. Наступний — домальовує інший елемент. В результаті у вас вийде забавне «щось». Ця гра піднімає настрій, допомагає згуртувати родину і формує довіру.
Прекрасними іграми є «мафія», «морський бій» і «точки» на папері. А також ігри, які можна придбати в магазинах: шахи, шашки, доміно, лото, монополія, дартс, твістер, Дженга, Пентаго, нарди, настільний хокей, футбол, боулінг, снукер, гольф і багато інших.

четвер, 7 травня 2020 р.

Цікаві психологічні мультики

ЗНО!

Всім нам знайоме відчуття страху перед важливим іспитом. То як же з цим страхом боротися, як зробити так щоб він не завадив нам у відповідальний момент? Актуальна тема сьогодення.


Ловіть декілька практичних порад, як подолати стрес під час ЗНО від психолога Світлани Ройз: 

1. Взяти з собою воду (прозора пляшка з водою дозволена правилами).
2. Для відчуття меж і балансу є дуже проста вправа «крило янгола»: поклади праву руку на своє ліве плече, немов обіймаючи. Можна уявити, що це рука друга, когось із батьків або викладача.
3. Подихати певний час так, аби видих був довшим, ніж вдих. Таке дихання допоможе заспокоїтись.
4. Для відчуття стійкості можна покласти руки на живіт і зробити декілька вдихів-видохів.
5. Зроби собі масаж зап'ястя між кісточками, що розділяють четвертий і п'ятий пальці - це зона, яка відповідає за реакцію на стрес, страх, тривогу.
6. Знайди в інтернеті вправи для гімнастики мозку і зроби їх перед початком тестування (наприклад, вправа «Крюки Деннісона»).
7. Пошукай в інтернеті приклади вправ-енергізаторів - вони прості, але дуже дієві і допоможуть зняти фізичну напругу перед самим тестуванням.
8. Приготуй заздалегідь свій «якір уваги» - приший на одяг яскравий ґудзик або одягни браслет. Погляд на цю річ повертатиме тебе у «реальність» під час тестування.
9. Можна постукати по столу, переставити стілець, розкласти ручки, позначити, що це «своє» місце. Відчуття «свого місця» де б не був, дає можливість зосередитись і краще думати.
10. Придумай власну розшифровку абревіатури ЗНО - це знімає тривогу і дає інший сенс:)

Все про наші емоції

Чи замислювалися Ви яке значення у нашому житті відіграють емоції? Чи можливе взагалі наше життя без них? Давайте розглянемо цю тему.


Емоції — психічні стани і процеси в людини та вищих тварин; це відповідні реакції на зовнішні та внутрішні подразники, які проявляються у вигляді задоволення або незадоволення, радості, страху, гніву тощо. В емоціях виявляється позитивне або негативне ставлення людини до навколишнього світу. Людина не лише сприймає навколишні предмети і явища — у неї формується певне ставлення до них. Спілкування з іншими людьми, природа, твори мистецтва, наука, власна праця — все це викликає у неї різні переживання: любов, радість, повагу, захоплення, горе, гнів, страх. Без емоцій неможлива цілеспрямована діяльність людини. Ще давній філософ Спіноза звернув увагу на те, що емоції "... збільшують або зменшують здатність самого тіла до дії".
  Емоції, зазвичай, поділяються на позитивні і негативні.  Позитивні емоції— позитивна оцінка об'єкта, явища (радість, любов, захоплення тощо). Вони зумовлюють розширення кровоносних судин, підвищення інтенсивності енергетичного обміну, температури тіла, розумової та фізичної працездатності. Отже, вони спонукають людину до діяльності й досягнення корисного результату. Негативні емоції виникають при дефіциті інформації, невдачах людей. Негативні емоції протилежні позитивним. Проте вони теж стимулюють активність людини, спрямовуючи її на подолання перешкод. Емоції виявляються у вигляді емоційних реакцій, станів або стосунків. Емоції зумовлюють настрій людини. Настрій — це стійкий, досить тривалий емоційний стан. Причини, що зумовили той чи інший настрій, не завжди усвідомлюються.Виникнення  емоцій, насамперед, пов'язане з фізіологічними системами людини. Життя людини без емоцій неможливе. Людина не тільки сприймає навколишній світ, але й впливає на нього. До всіх предметів та явищ у неї є певне ставлення. Читаючи книгу, слухаючи музику, відповідаючи урок або спілкуючись із друзями, люди переживають радість, сум, піднесення, засмученість.Переживання, в яких виявляється ставлення людей до навколишнього світу й до самих себе, називають емоціями.Емоції людини надзвичайно різноманітні й складні, вони можуть бути позитивними (радість, любов, захват, задоволення і т. ін.) і негативними (гнів, страх, жах, огида та ін.). Будь-яка емоція супроводжується активацією нервової системи й появою в крові біологічно активних речовин, що змінюють діяльність внутрішніх органів.Кожну емоцію можуть супроводжувати виразні рухи. За зміною ходи, поставою, а також жестами людини, мімікою, інтонацією, зміною швидкості мовлення можна скласти уявлення про емоційний стан. Спостерігаючи за виразом обличчя, ми не тільки розуміємо, що відчуває інша людина, але й заражаємося її станом: співпереживаємо, співчуваємо, жаліємо. Таким чином, виразні рухи — своєрідний засіб спілкування між людьми.Поява емоційних реакцій пов'язана з роботою великих півкуль і відділів проміжного мозку. Велике значення для формування емоцій мають скроневі й лобні частки кори.Життя людини без емоцій неможливе. Втрата емоцій — це втрата специфічних для людини рис. Нормальне життя повинно бути емоційно насиченим з переважанням позитивних емоції.